Jest to dyscyplina specjalizująca się w leczeniu powikłań próchnicy, chorób przyzębia oraz urazów zębów. Zajmuje się leczeniem kanałowym wnętrza zęba, który podobnie, jak inne żywe tkanki w organizmie człowieka może ulec zapaleniu, objawiającym się bólem.
Najczęstszą przyczyną zapalenia miazgi jest głęboka próchnica. Leczenie kanałowe jest konieczne w przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi i uszkodzenia nerwu. W tej sytuacji należy usunąć z kanału korzeniowego resztki nerwu oraz bakterie. Oczyszczanie kanałów jest trudnym i czasochłonnym zabiegiem ze względu na ich małe rozmiary. Im dokładniej są oczyszczone, tym lepszy jest efekt leczenia i ząb może dłużej przetrwać w jamie ustnej.
Dzięki użyciu mikroskopu, endometru, radiowizjografii komputerowej, specjalistycznych jednorazowych narzędzi do opracowania kanałów, systemu BE do wypełnienia kanałów „na ciepło” oraz pracy w koferdamie lekarz ma pewność, że zakażona tkanka została usunięta w całości, a kanał po prawidłowym opracowaniu, wypełniony jest po sam wierzchołek, co warunkuje wysoką skuteczność leczenia.